Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

SEO 101 | Arama Motoru Optimizasyonunun Tarihi

SEO Arama Motoru Optimizasyonunun Tarihi

Arama Motoru Optimizasyonuna ilişkin bilinen en erken uygulama 1990’lı yıllarında ortalarında başlıyor. SEO 101 serimizin ilk makale olan Arama Motoru Optimizasyonunun Tarihi içeriğinde arama motorlarının ve SEO’nun gelişimindeki en önemli içerikler konusunda sizleri bilgilendiriyoruz.

Günümüzde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) genel olarak Google’ın çevresinde dönüyor. SEO olarak bildiğimiz bu süreç  Larry Page ve Sergey Brin ortaklaşa kurulmuş olan dünyanın en popüler arama motorunun öncesinde geliyor.

Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamacılığı 1991 yılında yayımlanmış olan ilk internet sitesinin açılması ile birlikte başladığı iddia ediliyordu. Fakat SEO kavramı genel olarak 1997 yılı civarında başlıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Pazarlamacılığı Karşılaştırması

Arama motoru optimizasyonun bilinen bu adına gelmeden önce başka birçok şekilde dile getiriliyor. Bunlar:

  • Arama motoru yerleşimi,
  • Arama motoru konumlandırması ve sıralaması
  • İnternet sitesi tanıtımı
  • Arama motoru kaydı ve sunumu

gibi birçok şekilde dile getirilmiştir fakat günümüzde şuanda sürekli dile getirdiğimiz hali SEO’dur.

Arama Motoru Pazarlaması

SEO bir terim olarak mükemmel olarak gözükse de değil çünkü bu süreçte arama motorlarını optimize etmiyor, web varlığımızı optimize ediyoruz. 2001 yıllarında önde gelen bir endüstri yazarı, arama motoru pazarlaması terimini SEO’nun halefi olarak önerdi. Elbette bu süreç başarıyla sonuçlanmadı.

Arama motoru pazarlamasına döndüğümüzde günümüzde hala kullanılmakta anca bu kullanım ücretli arama pazarlaması ve reklamcılıkla daha fazla ilişkili durumda.

Arama Motoru Zaman Çizelgesi

Günümüzde arama motorları, araştırma yapma, bilgi bulma, alışveriş yapma, kendimizi eğlendirme ve başkalarıyla iletişime geçme şekillerimizi değiştirdi. Artık hemen hemen her çevrimiçi hedefin arkadasın da (internet sitesi, blog, sosyal ağ, uygulama) bir arama motoru bulunduğunu söyleyebiliriz.

SEO’nun Şafağı

1990 yıllarında arama motorları arasında oldukça büyük rekabet mevcuttu. Birçok arama motoru mevcut ve rekabet üst düzeydeydi. Başlangıç için SEO yapmanın tek yolu aşağıya eklediğimiz etkinliklere dayalıydı:

  • İçeriğin iyi ve konuyla alakalı olması,
  • Yeterli, anlaşılır seviyede metin içeriği,
  • HTML etiketleri,SEO Arama Motorları
  • İç ve dış bağlantılar

Bu zamanda arama motorlarında iyi bir sırada yer edinmek isteseydiniz, işin püf noktası kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerini sayfalarda ve meta etkilerinde yeteri kadar tekrar etme

kti. Sizinle aynı anahtar kelimede iyi bir sıralamada olan ve bu anahtar kelimeyi 100 kez tekrar eden siteyi geçmenin temel yolu o anahtar kelimeyi 200 kez kullanmaktan geçiyordu 🙂 . Elbette günümüzde bu yapılan uygulamaya spam deniliyor.

1994 Yılında Arama Motoru Optimizasyonu

Yahoo, Stanford Üniversitesi’nin öğrencileri olan Jerry Wang ve David Filo tarafından bir kampüste oluşturuluyor. Temelde bir internet yer imi listesi ve ilginç sitelerden oluşan bir dizin. Yahoo içerisinde yapılan aramalar için yapılan site kayıtları manuel olarak yapılıyor.

1996 Yılında Arama Motoru Optimizasyonu

Page ve Brin, sitelere gelen bağlantı düzeyi ve popülerliğine göre sıralama yapan bir arama motoru oluştur ve test etti. Bu arama motorunun adı Backrub‘tı. Backrub nihayetinde günümüzde bilinen adıyla Google oluyor.

1997 Yılında Arama Motoru OptimizasyonuSearch Engine Watch SEW

Danny Sullivan, arama endüstrisi hakkında haberler, internet üzerinde arama hakkında ipuçları ve web sitelerinin nasıl daha iyi sıralanabileceğine ilişkin bilgilerin paylaşılmasına adanmış bir internet sitesi olan Search Engine Watch ( Arama Motoru İzleme) başlatıyor.

SEO Banner 240x400

1997 yılında aynı zamanda Google.com’da tescilleniyor.

1998 Yılında Arama Motoru Optimizasyonu

Goto sponsorlu bağlantılar ve ücretli arama ile hizmet sunmaya başladı. Reklam verenler, lnktomi tarafından desteklenen organik arama sonuçlarının üzerinde yer almak için Goto’ya teklif sundu. Yahoo son olarak Goto’yu satın aldı.

1999 Yılında Arama Motoru Optimizasyonu

İlk kez Search Engine Strategies (SES) yani Arama Motoru Stratejileri konferansı gerçekleşti.

Google Devrimi ve SEO

2000’li yıllarda Yahoo arama tarihinde kötü bir strateji ile yol alıyor. Yahoo ile Google ortaklık yoluna giriyor. Google, lnktomi yerine organik sonuçlarını güçlendirmesi izin verdi.yaho powered by google

Eskiden Google, çok az bilinen bir arama motoruydu. Neredeyse kimse tarafından bilinmeyen! Bu ortaklık sonrası sonuç şu şekilde oldu. Yahoo üzerinde her yapılan arama sonucunda “Powered by Google” ifadesine yer aldı. Sonuç olarak dünyanın en büyük rakibini tanıtmış oldu.

Bu zamana kadar mevcutta bulunan arama motorları, siteleri içeriklerine, etki alanı adlarına, dizinlerde listelenmesine ve temel site yapısına göre sıralıyordu. Google devrim niteliğinde bir yenilik yapıyor. İnternet tarayıcısı ve PageRank algoritması insanlara tanıtılıyor. Google yeni sisteminde hem sayfa içi hem de sayfa dışı bağlantıların miktarını ve kalitesini kontrol etmeye başladı.

Google’ın bu yeni algoritması temel olarak şu şekildeydi: “İnsanlar sizin hakkınızda konuşuyorsa, önemli olmalısınız.”

On yıl süre boyunca, arama motorlarında üst sırada yer almak isteyenler olduğunda çok sayıda bağlantı elde etmeye çalıştı. Bu da bir yarışa dönüştü :). PageRank uygulaması internet explorer bünyesinde yer aldı. Kullanıcılar tarafından PageRank puanlarını 0-10 arasında görmeye başladılar.

Google Adsense ile SEO İçeriğinden Para KazanmaGoogle Adsense ve Blogger

Google 2003 yılında Blogger’ı satın aldı Blogger tabanlı bu internet sitelerinde Adsense’yi gösterdi. Bu yapılan girişim basit, para kazandıran ve çevrimiçi yayımcılıkta bir devrime yol açtı. Bu sayede blog kullanımı oldukça artışa geçti.

SEO Sonuç

1990’lı yıllardan itibaren günümüze arama motorları ve SEO’nun ilerleyişi hakkında bazı temel yerlere değindik. SEO’nun tarihi birçok heyecan verici dönüşlerle doluluğunu, yeni arama motorlarının doğuşu, yükselmiş ama sonradan yanlış stratejilerle kendini düşürmüş, yeni SERP özellikleri, yeni algoritmaların çıkışını görmüş olduk.

Arama motorları ve SEO yıllar içinde çok büyük ölçüde gelişti. Günümüzde arama motorları oldukça önemli yerlerde. Arama motorları eskitilmediği sürece, SEO daima önemli olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir