Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmeti

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmeti

2Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization, SEO), internet sitesi trafiğini arttırmak ve daha fazla gelir elde edebilmek; arama sonuçlarında ilk sıralara ulaşmak adına özellikle internet sitesinin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi ve tanıtılması süreci olarak söylenebilir.

Bir internet sitesinin arama motorları üzerindeki sonuçlarda konumu ilerledikçe siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı da doğru orantılı olarak artar. Bu nedenle arama motorları kısmında sitenin değerli olduğunu göstermek için şunları göz önüne almak gerekir:

 • Sayfaların arama sorgularına ilişkin uyumluluğu arttırma,
 • Yapısal ve içerik optimizasyonu,
 • Sayfa kodu optimizasyonu

Yapılması istenilen optimizasyonlar arama motorlarının isteklerine göre şekillenmektedir. Her arama motoru birçok faktörü baz alaraktan kendi algoritmalarını oluşturuyor. Zaman ilerledikçe bu algoritmalar gelişiyor ve sürekli olarak güncelleniyor. Bununla birlikte algoritmalar gizli olsa da, uzmanlar tarafından hangi faktörlere dikkat edilmesi gerektiği bilinmektedir ve bu temel faktörlere uygun olarak arama sonuçlarındaki konumlarınız iyileştirilebilir.

İnternet sitelerinde kullanıcı davranışları, kullanıcı dostu, site yükleme hızı ve tanıtım sonuçları kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Algoritmaların sürekli olarak geliştirilmesi ve anlaşılamaz bir hal alması, yukarıya eklediğimiz faktörlerin önemini git gide arttırıyor. Arama motorlarının temelde amacı arama yapan kullanıcının isteğine yönelik en faydalı içeriği sunmaktır. Eğer SEO’nun Gelişimi hakkında yazdığımı makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz.

Arama Motoru Optimizasyonunun Önemi

Her şeyden önce sitenizin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi iyileştirilmesi oldukça önemlidir. Örneğin popüler bir anahtar kelime de üst sıralarda yer alıyor ise sürekli olarak yeni ziyaretçiler tarafından keşfedilirsiniz. Organik trafik en çok ziyaretçi çektiren trafik türüdür ve SEO’ya yatırım yapmak kesinlikle karşılığını getirecektir. SEO’nun size sağladıkları ve süreçlerini şu maddeler ile gösterebiliriz:

 • Gelen trafik herhangi bir bütçeye bağlı değildir.
 • Uzun vadeli etki sağlar ve organik trafik sürekli olarak akmaya devam eder.
 • Herhangi bir bütçe ile uğraşmadan doğal büyüme olanağı sağlar.
 • Aldığınız sonuçlar zamanla değişebilir.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) nasıl çalışır?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorları, özellikle kullanıcı için en kaliteli içeriği sunmaya çalışır. Dolayısıyla sürekli olarak kendini yenilemektedir. SEO temelde 2 alt türe ayrılmaktadır.

 • İç Optimizasyon
 • Dış Optimizasyon

Arama Motoru Optimizasyonu – İç Optimizasyon

İç optimizasyon siteyi iyileştirmeye yöneliktir dolayısıyla sitenin alacağı konum üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

 • Anahtar kelime seçimi,
 • Sitenin iç kaynağının iyileştirilmesi,
 • Teknik sorunlarından ortadan kaldırılması ( site yükleme hızının arttırılması, bozuk bağlantıların giderilmesi vs.),
 • Kullanılabilirliğin iyileştirilmesi ( ziyaretçiler için kolaylık),
 • İçeriğin alaka düzeyini arttırmak,
 • Görüntülerin optimizasyonu,

İç optimizasyon sürekli kontrol edilmesi gereken bir işlemdir çünkü projelerinizin başarısı optimizasyona bağlı olduğu söylenebilir. Siteniz kaliteli, hızlı ve kullanıcı dostu olması gerektiğini düşünüyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu – Dış Optimizasyon

Dış optimizasyon, dış kaynaklardan sitenize bağlantı almak olarak tanımlanmaktadır.

SEO Banner 240x400

Dış optimizasyon temel olarak dış sitelerden bağlantı almak olsa bile bu bağlantılar her siteden olmamalıdır. En iyi sonuçlar için daima güven veren, spam olmayan sitelerden bağlantı alınmalıdır, eğer spam içerikli sitelerden bağlantı almışsanız veya bu şekilde size zarar vermeye çalışılıyor ise bu bağlantılardan kurtulmanız gerekir. Doğal ve yüksek kaliteli backlink oluşturmak için kurallara aykırı olmayan aşağıdaki bağlantı yöntemlerine göz gezdirebilirsiniz:

 • Arama motorlarına ve kataloglara kayıt,
 • Popüler ve çok kaliteli içeriği bulunan sitelerle bağlantı alışverişi yapmak,
 • Forumlar ve bloglarda etkin olmak,

Optimizasyon süreci, büyümekte olan internet sitesinin hangi tarafta eksik olduğunu da anlamamıza özellikle olanak tanıyan rekabet analizi de içerir.

Ek olarak kendinizi bağımsız olarak arama motorları ve internet pazarlamacılığı konusunda geliştirebilirsiniz. Fakat bu durum için pek zamanınız yok ise grafikara.com ekibi olarak sizlere yardımcı olabiliriz. Ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu içeriğimize ilerleyerek fiyatlar hakkında bilgi alabilir ve bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir